TopRecepty.cz

Vánočka bez pletení: Stačí nůžky!


Vánočka bez pletení: Stačí nůžky!

Suroviny

700 g hladké mouky
špetka soli
40 g čerstvého droždí
1 lžíce cukru
400 ml mléka
1 vejce
1 bílek (žloutek nechte na potření)
3 lžíce oleje

NÁPLŇ:
200 g měkkého tvarohu
50 g másla
2 lžíce moučkového cukru

NA POTŘENÍ:
(1 žloutek)
2 lžíce oleje
2 lžíce mléka

Postup

Vánočka by neměla na slavnostním stole chybět, ale do její přípravy se pustí jen málokdo. I nejšikovnější domácí pekařky mají zpravidla před náročným pletením tohoto pečiva z několika pramenů vláčného těsta respekt a vánočku nakonec raději koupí hotovou. Nabízíme vám ovšem recept na vánočku nepletenou; potřebovat budete pouze nůžky!
Tvarohovou máslovou náplň, která pečivo navíc zjemní, nelze v žádném případě vynechat. Jen díky ní se těsto ve výchozí roládě nespeče, ale vytvoří na povrchu po dokynutí a upečení efektně propletený vzor. Náplň zároveň musí mít světlé zbarvení, příliš kontrastní (např. čokoládová) by působila rušivě!

JAK NA TO KROK ZA KROKEM:
Mouku promíchejte v míse se solí, uprostřed vytvořte důlek, rozdrobte do něj droždí, přisypte cukr, přilijte 3 lžíce vlažného mléka a pod utěrkou nechte vzejít kvásek. Do nadýchaného kvásku přidejte vejce a bílek, přilijte olej a zbylým mlékem (dle potřeby) zadělejte v robotu vláčné měkké těsto.
Mísu opět přikryjte utěrkou a těsto nechte v teple vykynout (cca 30 minut). Jakmile zdvojnásobí původní objem, vyklopte je na vál a krátce přehnětené rozdělte pomocí váhy na 2 poloviny. Z každé vyválejte na pomoučené ploše čtverec o straně cca 25 cm a jeho povrch potřete polovinou připravené náplně. Její základ tvoří tvaroh vymíchaný s rozměklým máslem a moučkovým cukrem. Potřený plát srolujte a roládu přeneste na plech s listem papíru na pečení.
Ostrými nůžkami nastřihněte na jednom z jejích konců plátek silný cca 1 cm (téměř ho při podkladu oddělte) a uložte ho rovně v ose rolády. Nůžkami nastřihněte druhý plátek a uložte ho přes předchozí mírně doprava.
Třetí nastřižený plátek vybočte doleva a čtvrtý potom uložte opět rovně v ose rolády. Takto nastřihujte téměř k podkladu další plátky a skládejte je dle tohoto modelu, dokud nespotřebujte celou roládu. Z poledního plátku vytvarujte na konci úhlednou „patku“ a vánočku nechte v teple dokynout (cca 40 minut). Nabyde na objemu a vykreslí na povrchu efektní pletený vzor. Celou pak potřete celým vejcem prošlehaným s trochou oleje i mlékem a v troubě vyhřáté na 170° ji dorůžova upečte (cca 35 až 40 minut, nutná zkouška špejlí). Vánočku podávejte poprášenou moučkovým cukrem.
NÁŠ TIP:
Výchozí roláda nesmí být příliš dlouhá, v každém případě se snažte, aby se vešla s cca 5 až 6 cm velkými odstupy na obou koncích na plech s listem papíru na pečení! V našem případě se to příliš nepodařilo a vánočka díky tomu překynula téměř přes okraj.

Poznámka

Podrobný fotonávod najdete ZDE:
http://www.hobbymanie.tv/clanek/neuveritelne-vanoc...

K AUTORSTVÍ: Všechny recepty, které vám zde pro Vaši inspiraci předkládáme, jsou výsledkem mnohaleté, někdy až detektivní práce týmu lidí, v němž má každý svůj úkol. Kolegové jezdí po ČR i SR, navštěvují kuchařky, pekařky, cukrářky, dortářky či perníkářky (totéž ovšem i v mužském rodě), jejichž mnohdy celoživotní dílo zná často jen jejich nejbližší okolí. Fotografují krok za krokem jejich postupy, naslouchají radám, následně všechno sepíšeme. Další pátrají v archivech a snaží se realizovat dávné, ještě rukou psané recepty našich babiček, pra a praprababiček, stejně jako ty od dávných slavných mistrů svého řemesla. Respektujeme přání některých tvůrců, kteří nechtějí být jmenování, všichni však souhlasí se zveřejněním našim prostřednictvím.

autor Autor: frejka55 (Jaroslav Volný)
Datum vložení Datum vložení: 22.12.2014 02:24

Hledat moučník


TOP 10 moučníky


Partner projektuNa portálu Toprecepty.cz najdete více než 61 000 receptů ze všech kategorií jídel, hodnocení a komentáře receptů, diskusní fórum, rady a tipy do kuchyně a spoustu dalšího.

Copyright © 2008 - 2024 www.topmoucniky.cz

Šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

kontakt: info@toprecepty.cz

ZdraveJa.cz | JakUdelam.cz

Tato webová stránka používá cookies pro vylepšení naších služeb. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Toprecepty.czToprecepty.skTopmoucniky.czTopgrilovani.czTopkonicek.cz